Laulatus

Mehe ja naise vahe­line abielu raja­neb Jumala poolt loomises seatud korral. Jumal lõi inim­ese meheks ja naiseks ja asetas nad elama teine­teise kõrvale vastas­ti­ku­ses armas­tuses. Abielu on abikaasa­dele nii Jumala kingi­tus kui ka üles­anne, milles mees ja naine anna­vad teine­tei­sele ainu­õi­guse teine­teist toetada ja teenida ning kasva­tada ühes­koos lapsi.

Kiriklikul abielu sõlmi­misel tõota­vad mees ja naine teine­teist armas­tada ja austada kuni elu lõpuni. Abielu püsi­mine ja õnn raja­ne­vad abikaasade vastas­ti­ku­sel ennast­sal­ga­val armas­tusel, mõist­misel, teeni­misel, andes­tusel ja meele­pa­ran­dusel. Nagu Kristus on andnud end risti­ko­gu­dusele, nõnda tuleb ka abikaasa­del Kristuse eesku­jul elada teine­teise heaks. Abielutõotus kehtib kuni abikaasa surmani.

Laulatusel sõlmivad mees ja naine omava­hel abielu­liidu, millega pruut­paar seob ennast jääda­vaks ja lahu­ta­ma­tuks kooseluks. Vaimulik on kiri­ku­poolne tunnis­taja ja liidu­le­pingu seadus­lik­kuse kinni­taja. Lisaks on laula­tus eestpalve- ja õnnis­ta­mis­ta­li­tus, millega pruut­paar ja temaga koos laula­tu­sele kogu­ne­nud kogu­dus palub abielu­tõo­tuse täit­miseks Jumala õnnis­tust.

Kirikliku laula­tuse eelduseks on, et nii mees kui naine on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku täis­õi­gus­li­kud (risti­tud ja konfir­mee­ri­tud) liik­med. Kui üks või mõle­mad abiel­luda soovi­jad on konfir­mee­ri­mata, siis tuleb neil esmalt läbida leeri­kool või risti­misele ja konfir­mat­sioo­nile eelnev õpe indi­vi­duaal­prog­rammi ulatu­ses.

Kui üks abiel­luda soovi­ja­test on mõne teise krist­liku kiriku (rooma­ka­to­liku, õigeusu, baptisti vm) kiriku liige, siis lepi­takse laula­tus­ta­li­tuse läbi­vii­mise kord kokku mõlema kiriku vaimu­li­kega.

Vastava kooli­tuse läbi­nud  vaimu­li­kul on õigus abielu ka regist­ree­rida. Kirikuõpetaja regist­ree­rib abielu kas enne laula­tust või laula­tus­ta­li­tuse käigus.

Abielu sõlmi­mise tingi­mu­sed ja vaja­li­kud doku­men­did on loet­le­tud http://www.eelk.ee/t‑abielu.html

On väga hea, kui teavi­tad õpeta­jat aegsasti oma soovist kiri­kus abiel­luda. Kui mõle­mad abiellu astu­jad on risti­tud ja konfir­mee­ri­tud, peaks kiri­ku­õpe­ta­jaga laula­tuse asjus ühen­dust võtma vähe­malt 1–2 kuud enne planee­ri­tud pulma­päeva; kui laula­tu­sele eelneb ka risti­mine ja konfir­mat­sioon, on õige aeg tulla kiri­ku­õpe­ta­jaga nõu pidama vähe­malt 4–6 kuud enne pulmi.

Kui mees ja naine on juba aastaid või aasta­küm­neid elanud regist­ree­ri­tud abie­lus, võib vaimu­lik läbi viia abielu õnnis­ta­mise tali­tuse. Kunagi pole hilja oma elu (ja ka abielu) Jumala hoolde usal­dada ning sellele Temalt õnnis­tust ja kait­set paluda.