MISSIOON

Eesti Eevangeelse Luterliku Kiriku missioo­niks on täita Kristuse misjo­ni­käsku: Minge siis, tehke jüng­ri­teks kõik rahvad, neid risti­des Isa ja Poja ja Püha vaimu nimesse, ja õpeta­des neid pidama kõike, mida mina olen teil käski­nud! Ja vaata, mina olen iga päev teie juures ajastu lõpuni. (Mt 28:19–20)

PÕHIVÄÄRTUSED

Pühadus

Jumala kohal­olek väljen­dub sele­ta­ma­tus väes, millest saadakse osa ilmu­tuse ja palve kaudu. Kristusekesksus Kirik kuulu­tab ja tunnis­tab Kristust, et inime­sed jõuak­sid hinge­õnd­su­sele. Sõna ja sakra­ment on juma­la­tee­nis­tus­liku elu keskne sisu. Inimene peab elama oma usku.

Osadus

Koguduseliikmetel on side Jumalaga, vaimu­li­kuga ja omava­hel. Kiriku ühtsus sünnib osadu­sest Jumala ja ükstei­sega. Hoolivus Kirik on näoga inim­ese poole, ta kuuleb, näeb, märkab, aitab ja armas­tab inimest.

Nähtavus

Kirik on ühis­kon­nas nähtav, kuulu­ta­des rõõmu­sõ­nu­mit ja teeni­des kaas­ini­mesi oma liik­mete kaudu.

Avatus

Kirik on avatud uutele inimes­tele, idee­dele ja spiri­tuaal­sele mitme­ke­si­su­sele, ühtaegu hoides ja kandes tradit­sioone.

Aktiivsus

Kirik innus­tab ja kaasab inimesi oma missiooni täit­mis­esse. Aktiivsetel inimes­tel on järgi­jaid.

VISIOON

1. Kirik on suuna­tud Eesti rahvale.

Vaba rahva­ki­rik on evan­gee­liu­mis vaba ja avalik kirik. Nii nagu meie eelkäi­jad vaba rahva­ki­riku asuta­mise aegu, lähtub ka sajan­dat aasta­päeva tähis­tav Eesti Evangeelne Luterlik Kirik oma tege­vu­ses missioo­nist, mille alli­kas ja kese on evan­gee­lium risti­löö­dud ja üles­tõus­nud Jeesusest Kristusest. Evangeelium vabas­tab ja lohu­tab, julgus­tab ja rõõmus­tab. Me näeme kiriku avaliku iden­ti­teedi lätet evan­gee­liu­mis ja rõhu­tame seetõttu kiriku misjo­ni­meel­set ja teeni­vat suuna­tust kogu­kon­nale, meie rahvale, tervele Kristuse ristil lepi­ta­tud inim­kon­nale.

2. Kirikul on kaas­vas­tu­tus Eesti rahva ja kultuuri eest.

Vaba rahva­ki­rik on kõigi kiri­ku­liik­mete ühine ja avalik vastu­tus. Kirik on meie iden­ti­teedi ja kogu­konna üks alus­ta­la­dest ning rahva hari­duse ja kultuu­ri­pä­randi kand­ja­test. Meie ühine kuulutus- ja teeni­mis­töö on suuna­tud tervele kogu­kon­nale – inimes­tele nii linnas kui maal. Kirik – see on elav side evan­gee­liumi, meie ajaloo ja täna­päeva vahel. Nõnda oleme osali­sed eesti keele ja kultuuri jätku­mises ja kujun­da­mises. Peame vaja­likuks osaleda ühis­kond­li­kes arutelu­des Eesti rahva tule­viku ja meie ühis­konna pika­ajaliste sihtide ja väär­tuste üle.

3. Kirik osaleb ühis­kond­li­kus reli­gioos­ses ja maail­ma­vaa­te­li­ses diskus­sioo­nis.

Vaba rahva­ki­rik eris­tab usule ja süda­me­tun­nis­tusele tugi­ne­vat ning ühis­kond­likku polii­ti­list ühis­elu. Vaba rahva­ki­ri­kuna elame maail­ma­vaa­te­li­selt ja reli­gioos­selt mitme­pal­ge­li­ses ühis­kon­nas. Katsed eirata erine­vate eluo­rien­tii­ride tähen­dust ja mõju ühis­kond­li­kule elule või pidada neid üksnes privaats­fääri kuulu­vaks on osutu­nud lühi­nä­ge­likeks. Vajalik on usuliste ja maail­ma­vaa­te­liste veen­du­muste avalik tunnis­ta­mine ning nende üle ja nende vahel toimuv diskus­sioon. Vaba rahva­ki­ri­kuna on meie üles­anne tunnis­tada ja mõtes­tada krist­likku usku avali­kus dialoo­gis.

4. Kirik teenib ühis­konda diakoo­nia ja hinge­hoiuga.

Vabal rahva­ki­ri­kul on sotsiaalne vastu­tus. Kiriku kui usklike osaduse kesk­mes on juma­la­tee­nis­tus – pöör­du­mine sõnas ja sakra­men­dis jaga­tud ja avaliku evan­gee­liumi juurde. Meie osadus raja­neb Jumala armas­tuse uueks­loo­val ja lepi­ta­val väel. See julgus­tab vaatama armas­tuse silma­dega meid ümbrit­seva loodu ja kõigi kaas­ini­meste poole ning aitab iseära­nis märgata, lohu­tada ja toetada neid, kes on väetid, haiged, hädas­oli­jad ja tõrju­tud. Kirik peab aitama teha nende hääle avali­kult kuul­da­vaks. Ühiskondliku õigluse, 6 rahu ja loodu hoid­mise eest välja­as­tu­mine on osa sellest, mida tähendab olla kirik ja krist­lane.

5. Meie vaba rahva­ki­rik on osa Kristuse kiri­kust.

Eesti vaba rahva­ki­rik on osadu­ses ja tegut­seb koos teiste kiri­ku­tega Eestis, Euroopas ja kogu maail­mas. Meie kirik kuulub mitmesse üksteist täie­li­kult tunnus­ta­vate kiri­kute osadusse ning kiri­kul on kahe­pool­sed tihe­dad suhted mitme sõsar­ki­ri­kuga. Meie jaoks on väga oluline oiku­mee­ni­line koos­töö teiste kiri­ku­tega Eestis ja mujal maail­mas. Üheskoos tunnis­ta­mine ja teeni­mine tähendab võima­lust ja välti­ma­tut vastu­tust osaleda ühise eluruumi kujun­da­misel nii Euroopas kui üleilm­selt. Kristlik usk ja kirik raja­ne­vad evan­gee­liu­mis avalikuks saanud kolmainu Jumala usta­vu­sel, kohalolul ja tegut­se­misel. Selles tänu­li­kus veen­du­mu­ses ja usal­duses vaatame juube­li­aasta kiri­ku­kong­res­sil julge ja rahu­liku süda­mega tule­vikku. Me palume tarkust, et oskak­sime vaba Eesti rahva­ki­ri­kuna elada, tunnis­tada ja teenida nii, et see oleks kiitu­seks kolmainu Jumalale ning teeniks kaas­ini­meste ja kogu loodu hüvan­gut.

Kirikukongressi aval­dus Tartu Pauluse kiri­kus 27. mail 2017. aastal