Jumalateenistused

Jumalateenistus
Pühapäevane juma­la­tee­nis­tus on kogu­duse elu süda. Siit ammu­tab krist­lane usku ja jõudu oma teekäi­misele.

Enne kanna­tust seadis Jeesus jüng­ri­tele armu­laua ja andis üles­ande ning voli­tuse: „Tehke seda minu mäles­tuseks!„Seda üles­an­net täidab Kirik juma­la­tee­nis­tusel armu­lauda pühit­se­des, jaga­des Kristuse ihu ja verd. Armulauas liide­takse meid Kristuse ihuga — Kirikuga. See põhi­neb Jeesuse sõna­del: „Kes minu liha sööb ning minu verd joob, see jääb minusse ja mina temasse.“ (Jh 6:56) Kristus mitte ainult ei lunas­ta­nud meid patust, vaid võttis meid osadusse endaga. Ta tegi meid Jumala lasteks ja omava­hel vendadeks-õdedeks.

Armulauaga juma­la­tee­nis­tust nime­ta­takse missaks. See sõna on kasu­tusel nii kato­lii­klas­tel, luter­las­tel kui ka angli­kaa­ni­del. Õigeusklikud nime­ta­vad armu­laua­ju­ma­la­tee­nis­tust litur­giaks. Nimi „missa“ tuleb juma­la­tee­nis­tuse ladi­na­keel­se­test lõpu­sõ­na­dest: „Ite, missa est!“ (sõna­sõ­nalt: minge, on lähe­ta­tud!). See nimi on väga sümboolne. Sõna tähis­tab lähe­ta­mist, valguse ja soojuse kiir­ga­mist, ka orju­sest vabas­ta­mist. Jumal kogub missal oma rahva, vabas­tab patu­or­ju­sest ja saadab hinge valgus­kiire, toidab oma sõna ja sakra­men­diga ning saadab siis uuesti maailma keskele tagasi täitma oma teeni­mis­üles­an­net.

Inimene teenib Jumalat teda armas­ta­des ja austa­des, aga ka kaas­ini­mesi armas­ta­des ja üksteist teeni­des. Selles mõttes on kogu meie elu Jumala teeni­mine ehk juma­la­tee­nis­tus. Paulus ütleb selle kohta kirjas room­las­tele:„Nüüd, vennad, kutsun ma teid üles Jumala suure halas­tuse pärast tooma oma ihud Jumalale elavaks, pühaks ja meele­pä­ra­seks ohvriks; see olgu teie mõist­lik juma­la­tee­nis­tus.“ (Rm 12:1)

Jumalateenistuses on püha­päe­vast püha­päeva muutu­ma­tud osad ja kiri­ku­aasta järgi vahel­du­vad teks­tid. Igal missal palve­tab kogu­dus koos Kyrie’t (Issand, halasta), ülis­tab Kolmainujumalat Gloria’ga (Au olgu Jumalale), loeb usutun­nis­tust Credo’t, ühineb armu­lauas tänuks Sanctus’es (Püha), austab Kristuse risti­ohv­rit Agnus Dei’ga (Kristus, Jumala Tall) ja võtab vastu Issanda õnnis­tuse. Palved, piib­li­lu­ge­mised ja koraa­lid (kogu­duse­lau­lud) on vali­tud vasta­valt püha­päeva teemale

(EELK kodu­le­helt)